TCP Nedir (Transmission Control Protocol)

TCP Nedir (Transmission Control Protocol)

Bir modeme Port açmak istediğinizde TCP ve UDP terimlerini görmüş olmalısınız. Peki bu İletim Kontrol Protokolü TCP Nedir biliyor muyuz.

İnternet Protokolü (IP), verilerin internet üzerinden aktarıldığı yöntemdir. Bu, paketler denilen bilgi parçalarını değiştirerek yapar. Bir paketin iki bölümü vardır. Bir “başlık”, ardından bir “beden”. Başlık, paketin varış yerini tanımlar ve gövde, IP‘nin aktardığı verileri içerir.

TCP Nedir, bir uygulama programı ve İnternet Protokolü (IP) arasında bir iletişim servisi sağlar. Bir uygulama programı IP üzerinden internet üzerinden büyük miktarda veri gönderdiğinde, bir dizi IP isteği ile verileri IP boyutunda paketlere ayırmak yerine, TCP‘ye tek bir istek yayınlayabilir ve TCP‘nin IP ayrıntılarını ele geçirmesine izin verebilir.

İletim Kontrol Protokolü TCP Nedir

Ağ tıkanıklığı nedeniyle zaman zaman öngörülemeyen bir davranış olduğundan, IP paketleri kaybolabilir, kopyalanabilir veya sipariş verilemez. TCP, bu sorunları algılayabilir, kayıp paketlerin yeniden gönderilmesini talep edebilir veya sipariş dışı paketleri yeniden düzenleyebilir ve başka sorunların ortaya çıkmasını önlemek için ağ tıkanıklığını en aza indirmeye yardımcı olabilir. TCP alıcısı son olarak iletilen verilerin mükemmel bir kopyasını bir araya getirdiğinde, uygulama programına aktarır.

Bir Port numarası, hem ana bilgisayarı hem de hizmeti belirterek bir ağ üzerindeki bir işlemi benzersiz şekilde tanımlamak için kullanılan bir sayıdır. Web hizmeti (HTTP), posta hizmeti (SMTP) ve dosya aktarımı (FTP) gibi birçok farklı IP servisini birbirinden ayırmak gerekir.

İstemciler sunucunuza bağlanmaya çalıştıklarında, bilgisayarınızın IP adresine ihtiyaçları vardır, ancak aynı zamanda hangi servis ile iletişim kurmak istediklerini belirtmeleri gerekir, böylece veriler uygun uygulamaya gönderilir. Port numarası, belirli bir ana bilgisayardaki hizmeti benzersiz şekilde tanımlamaya yarar. SMTP için varsayılan port numarası 587’dir, bu nedenle e-posta ile ilgili bilgi paketleri burada yönlendirilir. Benzer şekilde HTTP varsayılanı, web sunucusuna aktarım için paketleri tanımlamak için kullanılan 80’dir.

Port numaraları, bir ağdaki bilgi hedefini şart koşarak güvenlik duvarı güvenliği sağlamada kullanılır. Bilgisayarınız bir intranet içerisindeyse ve ağ dışındaki herhangi bir kişinin web sunucunuz aracılığıyla internete erişmesini engellemek istiyorsanız, Port Numarası 80’e yönlendirilen tüm paketlerin (web sunucunuza atanan port) geçmesini engellemek için bir güvenlik duvarı kurabilirsiniz. yönlendiricilerin Alternatif olarak bir güvenlik duvarı, 587 numaralı portu gönderilenler dışındaki tüm paketleri engelleyebilir. Bu, intranetiniz için SMTP (posta) hizmetine izin verir, ancak başka bir şey olmaz. Güvenlik duvarları, kaynak bilgisayarın ağ numarasına bağlı olarak erişime izin vermek veya reddetmek için de yapılandırılabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.