TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

TP Link TD-W8101G Modem Özellikleri hakkında daha önce bilgi paylaşmıştık. TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu için bu makalede bilgi paylaşıyoruz.

Tp LINK TD-W8101G modem kurulum adımlarına başlamadan önce kurulumunu yapacağımız modem ile bilgisayar ve modem arasına takılı olması gerek. Genelde modem kutusunun içinde yer alan ‘Sarı ya da Gri’ renkte bulunur. RJ45 kablosunu bir ucunu modemin LAN girişlerinden bir tanesine takıyoruz. RJ45 kablosunun diğer ucunu ise bilgisayar kasamızın arka kısmında bulunan bölümüne takıyoruz. Laptop üzerinden işlem gerçekleştiriyorsanız kullanmakta olduğunuz Laptop bağlantısının sağında ya da solunda bu giriş bölümüne olacaktır.

Modemin kablo bağlantılarını gerçekleştirdikten sonra modemin üzerinde ADSL ışığı sabit yanıyorsa  Tp-Link TD-W8101G modem kurulumuna  başlayabiliriz.

Laptop yada bilgisayar kullanmamanız durumunda Tp-Link TD-W8101G modemin kablosuz ağ adına kablosuz özelliği olan bir cihazdan bağlantı gerçekleştirerek modem kurulumuna başlayabiliriz.

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

TP Link TD-W8101G modeme bağlı olarak görünen cihazdan tarayıcınızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açın ve adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.1.1 entere tıklıyoruz.

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

Kullanıcı Adı: admin Şifre: admin Oturum Aç seçeneğine tıklıyoruz.

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

Hızlı Başlat

TP-LINK ADSL2+ Modem Router’ ı tercih ettiğiniz için teşekkürler. İlk kez kurulum sihirbazını çalıştırmak için İLER‘ i ye tıklayınız. İLERİ seçeneğine tıklıyoruz.

TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu

Hızlı Başlat-Saat Dilimi

Bölgenize ait saat diliminizi seçiniz ve devam etmek için İLERİ ye tıklayınız.

Türkiye için (GMT+02:00) Cairo,Athens, İstanbul, Minsk, Jerusalem, Kiev, Chisineu seçeneğini seçiyoruz. İLERİ seçeneğine tıklayınız.

 

tp-link Hızlı Kurulum-Internet Ayarları

Internet ayarlarınızı hızlı bir şekilde yapılandırmak için ülke ve ISS’ nızı seçiniz.

Ülke: Türkiye ISS: TTNET ISS Bağlantı Türü(PPPoE/PPPoA seçeneklerini seçiyoruz.

Kullanıcı Adı: Bölümüne servis sağlayıcımız dan aldığımız ADSL Kullanıcı adını yazıp sonuna küçük harfler ile @ttnet uzantısını ekliyoruz.

Şifre: Bölümüne servis sağlayıcımız da aldığımız ADSL Şifreyi yazıyoruz.

VPI:8 VCI:35 Bağlantı Türü: PPPoE LLC İLERİ seçeneğine tıklıyoruz.

ttnet dışında farklı servis sağlayıcısı kullanan kullanıcılar ISS: Bölümünden servis sağlayıcısının uzantısını seçiyoruz.

Kullanıcı adı: Bölümüne servis sağlayıcımız dan aldığımız ADSL Kullanıcı adını yazıyoruz  boşluk bırakmadan sonuna uzantısını ekliyoruz. superonline, vodafone…gibi

Şifre: Bölümüne servis sağlayıcımız dan aldığımız ADSL şifreyi yazıyoruz. İLERİ seçeneğine tıklıyoruz.

TP Link TD-W8101G Kablosuz Ayarları

Hızlı Başlat-WLAN sayfası açılacaktır.

Bu sayfada, WLAN’ ı etkinleştirebilir yada devre dışı bırakabilir. WLAN SSID ve Kimlik Doğrulama türünü değiştirebilirsiniz.

Devam etmek için İLERİ’ ye tıklayınız.

Access Point Etkin işaretli ise SSID: Bölümüne kablosuz olarak bağlantı kurmak istediğimiz adı yazıyoruz. Bu alana yazacağımız ad kablosuz ağ adımız olacak.

SSID yayını: Evet seçeneğini işaretliyoruz. Şifreleme Türü: WPA2-PSK Şifreleme: AES Ön Paylaşım Anahtarı: Bölümüne 8-64 karakter arası harf ve rakam içeren unutmayacağımız şifre yazıyoruz. İLERİ seçeneğine tıklıyoruz.

Hızlı Başlat Tamamlandı! 10 saniye kadar bekleyerek KAYDET simgesine tıklayınız. TP Link TD W8101G modem kurulumu nasıl yapılır? Makalemizi tamamlamış oldunuz internet inzi kablolu kablosuz sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

TP Link TD-W8101G modem kablosuz ağ ayarlarını gerçekleştirmek için Arabirim Ayarları seçeneğine tıklıyoruz. Alt bölümde yer alan Kablosuz seçeneğine tıklayarak açılan sayfada yer alan Kablosuz ağ adı yazan bölümden kablosuz ağ adınızı şifre yazan bölümünden kablosuz şifrenizi değiştirebilir. Kaydet butonuna tıklayarak yapılan değişiklikleri kaydederek kablosuz ağ ayarlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.

Sonuç olarak TP Link TD-W8101G Modem Kurulumu yukarıdaki adımları tamamladığınızda bitmiş olacak ve internet kullanımı yapılmış olacaktır.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.