Mavi Ekran Hatası Çözümü

Microsoft Windows Mavi Ekran Hatası Çözümü için önce, mavi ekran hatalarının birden fazla türü olduğundan, hangi hatanın olduğunu belirlemelisiniz.

Bilgisayarımı açtığımda mavi ekran hatası veriyor ne yapmalıyım! Windows NT, 2000, XP, Vista ve Windows’un sonraki sürümlerinde, aşağıda gösterilen örneğe benzer bir mavi ekran hatası vardır. Bu hata iletileri genellikle daha ayrıntılı bilgiler içerir ve aranabilecek ve bulunabilecek bilgileri içerir. Aşağıdaki örneğe benzeyen mavi ekran hatası almıyorsanız, benzer mavi ekran hatalarının çözümü için listede ilerleyin.

Metin veya hata mesajı olmadan tamamen mavi veya açık mavi bir ekran hatası yaşıyorsanız, bilgisayarınızda kötü bir ekran kartı veya monitör arızalı olabilir. Bu da yalnızca mavi bir ekran görerek sonuçlanabilir. Mümkünse, ekran kartınızın sorunlarının olup olmadığını veya monitörünüzün arızalı olup olmadığını kontrol etmeye çalışın.
Mavi ekran hatası aldıysanız ve bilgisayarınız mavi ekrandaki metni okuyamadan hemen yeniden başlatılırsa, aşağıdaki adımları izleyin. Aşağıdaki adımları gerçekleştirmek için Windows’a giremiyorsanız, bilgisayarı Güvenli Mod‘da açın. Güvenli Mod’da önyükleme yapamıyorsanız, bozuk Windows sistem dosyaları, bozuk bir bellek yongası veya bozuk bir sabit sürücünüz olabilir. Bellek veya sabit sürücünün mavi ekran hatalarına neden olup olmadığını belirlemek için donanım tanılama testlerini çalıştırmalısınız.

Mavi Ekran Gatası Neden Olur;

  1. Masaüstünden veya Windows Başlat Menüsünden Bilgisayarım veya Bu Bilgisayar‘a sağ tıklayın.
  2. Özellikler seçeneğini tıklayın.
  3. Sistem Özellikleri penceresinde, Gelişmiş sekmesini veya Gelişmiş sistem ayarları bağlantısını tıklayın.
  4. Gelişmiş sekmesinde, Başlangıç ve Kurtarma bölümündeki Ayarlar butonunu tıklayın.
  5. Başlangıç ve Kurtarma penceresinde, Otomatik Olarak Yeniden Bbaşlat onay kutusunun işaretini kaldırın.
  6. Tamam‘a tıklayın.

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Örnek Mavi Ekran Hatası Görüntüleri;

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Beyaz yazı içermeyen mavi bir ekran alıyorsanız, bir BSoD ile karşılaşmıyorsunuz. Ekran kartınız, monitörünüz veya diğer donanımlarınızla ilgili bir sorun vardır. [Bu sorunu tanılamak için bizi bilgilendirin.
  1. Yukarıdaki örnekte BAD_POOL_HEADER gibi boşluk yerine altçizgileri olan tüm büyük harfleri içeren bir satırı bularak mavi ekranı tanımlayın. Bu bilgiyi yaz. Tüm kapaklarda yazılı bir şey görmüyorsanız, bunun gibi alt çizgileriniz varsa, bu adımı atlayın.
  2. Hatanın en üstündeki DUR: hata iletisini veya hatanın “Teknik Bilgi:” bölümünde bulun. Örneğin, yukarıdaki hatada, DUR: 0x00000019, bu hata iletisinin ilk bölümünü aşağıya yazın.
  3. Son olarak, teknik bilgi gösteriliyorsa, dosyayı ve adresi not edin.

Yukarıdaki bilgilere sahip olduğunuzda, sorunu gidermeye başlayabilirsiniz. Aşağıda yaygın mavi ekran hataları ve bu hataların bazıları için sorun giderme adımlarını içeren sayfalara bağlantılar bulunmaktadır.

Mavi Ekran Hatası Düzeltme

Hatanız aşağıdaki bölümde listelenmemişse, yazdığınız hatayı arayın.

Fatal Exception Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows’un önceki sürümleriyle karşılaşacağınız mavi ekran hata mesajlarının birçoğu, önemli istisna hata iletileri veya Fatal 0E iletileri olacaktır. Mavi ekran mesajınız Fatal 0E, Fatal OE veya Fatal Exception ile başlıyorsa, bu hatayı karşılıyorsunuz demektir. Bu mavi ekran hataları için ölümcül istisna hatası sorun giderme adımlarını izleyin.

Yukarıda Mavi Ekran Hatası Çözümü ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olmak için burada olacağız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.