ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

ZTE ZXHN H298A Modem Kurulumu ve Özellikleri ile ilgili daha önce bilgi paylaşmıştık. Bu makalede ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme anlatılacaktır.

Port Yönlendirme Bu yazımda Port yönlendirme adımların, ZTE ZXHN H298A modemde port nasıl açılır? sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

Port açma işleme başlamadan önce Port Nedir? Sorusunu cevaplayalım: Cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilmeleri, veri aktara bilmeleri izin fiziksel ve sayısal olarak yollara ihtiyaç duyarlar. Fiziksel olarak Serial Port lar ve Pareler Port lar vardır. Bu cihazlara örnek: Yazıcılar yada scanner gibi donanımlar bağlanarak bilgisayarlara veri aktarır.

Sayısal Port lara ihtiyaç duyan cihazlar ise örnek: Uzak Masa üstü bağlantıları yapabilmek için 3389 Port numarası kullanılır. Uzaktan bağlantı kurulacak bilgisayarın Ip adresi sabitlenmeli ve bağlantı kurulacak bilgisayara bağlı modemde Port açılması gerekmektedir. playstation oyunları için açılan portları da mantık olarak aynıdır.

Modemler genelde 80 veya 81 Portunu Ftp bağlantıları için 21 Portunu kullanırlar. Bu bağlantı adına vyolarına Port adı verilir.

Port açma işleminde başarılı olabilmek için, Port açılacak cihazın IP adresini ve Port numarasını bilmemiz gerekiyor. Bu bilgilere ulaştıktan sonra

Port açılacak modeme bağlı olarak görünen cihazdan modem arayüzüne giriş yaparak. Port açmak istediğimiz modemin arayüzüne ulaşmamız gerekmekte, Port açma işlemi süreç olarak aynı olup sadece modem arayüzüne göre yer olarak değişkenlik gösterir. Bugün siz değerli takipçilerim ize  ZTE ZXHN H298A Port Açma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi yazılı ve görsel olarak anlatacağız.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

ZTE ZXHN H298A modeme bağlı cihazdan tarayıcınızı (İnternet Explorer, Firefox, Chrome,Opera, Safariv.b.) açın ve adres kısmına modem’in IP’si olan 192.168.1.1 entere tıklayınız.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

ZTE Hoş Geldiniz sayfası açılacaktır. Kullanıcı Adı: admin Şifre: admin Oturum aç seçeneğine tıklıyorsunuz.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

!NOT: güvenliğiniz için, lütfen ilk şifreyi değiştirin. Uyarı yazısı açılacaktır bu alanda yapacağınız değişiklik modem arayüz şifrenizi değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Yeni Şifre Doğrulanan Şifre: Oluşturmanız durumunda bu alana yazdığınız şifreyi unutmamanız gerekiyor. Bu alana oluşturduğunuz şifreyle ZTE ZXHN H298A modemin arayüzüne giriş yapacaksınız.

ZTE ZXHN H298A modemin arayüz şifresini değiştirmek istemiyorsanız iptal Et butonuna tıklayarak port açma işlemlerine devam edebilirsiniz.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

Yeni Şifre Doğrulanan Şifre alanına şifre oluşturup Uygula butonuna tıklamanız durumunda Kullanıcı Adı: admin Şifre:Bölümüne oluşturduğunuz şifreyi yazdıktan sonra Oturum Aç butonuna tıklıyoruz.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

ZTE ZXHN H298A Modem arayüzüne ulaştıysak Kolay Menü seçeneğine tıklıyoruz. Sol bölümde açılacak olan menüden Port yönlendirme seçeneğine tıklayınız.

ZTE ZXHN H298A Port Yönlendirme

isim bölümüne istediğimiz ismi vererek Protokol bölümünden Portu görüntü için açacaksanız (TCP) Ses için açacaksanız UDP ikisi için açmak istiyorsanız TCP Ve UDP seçeneğini seçiyoruz.

LAN yönlendirici: Bölümüne bağlantı kurulmasını istediğimiz cihazın IP adresini yazıyoruz.

WAN Port: Bölümüne açmak istediğimiz Port numarasını yazıyoruz. Lan yönetici Portu bölümüne tekrar Port numarasını yazıyoruz Uygula butonuna tıklayarak yapılan ZTE ZXHN H298A Port Açma ayarlarını kaydediyoruz.

Açılması gereken farklı Port numaraları var ise açılan alandan ekleme işlemi gerçekleştire bilirsiniz.

Yapılan işlemler doğrultusunda bağlantı kurulmak istendiği cihazın IP Adresi doğru Port numaralarında hata yok ise Port larınızın doğru olması durumunda ZTE ZXHN H298A Port yönlendirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

2 yorumlar

  1. Merhaba, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.